Väčšina obcí už vie, čo s vráteným územím zrušeného VO Javorina

23.01.2011 Kežmarok

Kežmarok 23. januára (TASR) – Zrušením Vojenského obvodu (VO) Javorina v Kežmarskom okrese sa zmení aj mapa Slovenska. Územie dnes už bývalého VO sa začlení do obcí v štyroch okresoch, a to Levoča, Kežmarok, Sabinov ...
Viac ako 20 obcí tak získa späť svoje katastrálne územie, pre väčšinu z nich to znamená predovšetkým možnosť slobodne sa pohybovať v ich vlastnom prostredí.
\"Rozdiel je v tom, že toto územie je voľne prístupné pre občanov, \" konštatoval primátor Levoče Miroslav Vilkovský. Podľa neho bude nutné riadiť sa určitými pravidlami, ale vznikne väčší priestor na oddych a rekreáciu. Zdôraznil, že zrušenie VO Javorina, je určite výhodou. \"Myslím si, že každé mesto, alebo obec to zrušenie privítalo, pretože sme na to čakali minimálne desať rokov, \" dodal primátor.
Územie dnes už bývalého VO Javorina chce Levoča využiť predovšetkým na rozvoj cestovného ruchu, \"Chceme toto územie využiť na tvorbu cyklotrás a oddychových území, či už pre zahraničných návštevníkov, alebo domácich ľudí, \" priblížil plány Vilkovský. Presnú rozlohu znovunadobudnutého územia nevedel konkretizovať. \"Vojenský kataster, ktorý má sídlo v Košiciach, by nám mal oznámiť, o akú rozlohu presne ide, \" doplnil.
Zrušenie VO pocítia aj obyvatelia obce Nová Ľubovňa. \"Proces vrátenia pozemkov ešte bude prebiehať, budú nám vrátené súkromné lesy našich občanov, tie zastrešuje urbariát, \" priblížil situáciu v obci Nová Ľubovňa Stanislav Turlík. To, že sa VO zrušil znamená pre občanov predovšetkým slobodu a možnosť vstupovať na vlastné pozemky. \"Naša obec má dva katastre a z obidvoch katastrov boli časti v tom VO, tieto sa vracajú späť obci, ide zhruba o 19.000 metrov štvorcových, \" konkretizoval starosta obce Ihľany v okrese Kežmarok Ján Turek. Tým pádom sa zmenil aj účel lesa a spomínané územie tak prejde do kategórie hospodárskych lesov. \"Budeme mať možnosť vyberať daň z nehnuteľnosti, čo znamená príjem do rozpočtu obce, \" doplnil. Okrem toho chce Turek rozvíjať aj cestovný ruch. Ďalšiu výhodu vidí v možnom otvorení cesty do okresného mesta Kežmarok. \"Cez ten priestor budeme mať kratšiu cestu minimálne o 15 kilometrov, budeme podstatne mobilnejší, vznikne lepší prístup do našej obce, takže z tohto pohľadu je to zrušenie obrovský prínos, \" zdôraznil Turek. Očakáva, že spomínaná cesta sa opraví, o čo by sa mal postarať vyšší územný celok.
Starosta obce Jakubany, okres Stará Ľubovňa, Jozef Dufala uviedol, že územie, ktoré obec získa by bolo možné využiť na ťažbu dreva a rekreáciu. \"Ešte to trošku potrvá, ja sa budem stretávať s ľuďmi a budeme hľadať riešenia. Levočské vrchy sú veľké, teraz by nám mali vrátiť približne 5000 hektárov, \" objasnil Dufala.
Zrušenie VO Javorina občania pocítia predovšetkým tak, že sa môžu voľne pohybovať a na pohyb v lesoch už nepotrebujú žiadne povolenia. \"Zavedie sa nejaký systém neskôr, treba aj prírodu chrániť, ale určite je to prínos pre všetkých obyvateľov našej obce, \" uzavrel starosta.
Najvyšší predstaviteľ obce Ľubica v Kežmarskom okrese, ktorej po zrušení VO Javorina pripadne do správy jedno z najväčších území, už má jasno v tom, čo s majetkom. \"Časť by sme chceli vyčleniť pre prípad povodní na núdzové bývanie, časť určite ponúkneme našim podnikateľom, aby sme mohli rozvíjať priemysel a pre obec chceme technické služby, \" konkretizoval starosta obce Peter Repčák.
VO Javorina vznikol v roku 1953 a do jeho územia boli vtedy zahrnuté katastrálne územia obcí Blažkov, Dvorce, Ľubické Kúpele a Ruskinovce a časti katastrálnych území ďalších 22 obcí na Spiši. O tom, že VO Javorina, rozkladajúci sa na ploche takmer 32.000 hektárov zanikne, rozhodla na konci minulého roku vláda SR na podnet ministra obrany Ľubomíra Galka.
 

Vyberte región